Okna i drzwi marplast ciepły montaż
tytul

Poradnik

Na co zwrócić uwagę kupując okna, lub okna wraz z montażem.

Przeciętny klient chcący kupić okno, stwierdza że w zasadzie okno to okno, i skupia się ewentualnie na kolorach, oraz głównie na cenach, nie zastanawiając się zbytnio nad aspektami technicznymi, na których nie musi się znać, jednak warto wiedzieć na co tak naprawdę zwrócić uwagę aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto.

Podstawowe wymagania jakie powinno spełniać każde okno wynikają z powszechnie obowiązujących przepisów, okna powinny spełniać podstawowe funkcje, takie jak:

  • oddzielać wnętrze od warunków atmosferycznych
  • zapewniać odpowiednią izolację termiczną
  • zapewniać odpowiednią izolację akustyczną
  • zapewniać odpowiednią szczelność otworu okiennego
  • dostarczać odpowiednią ilość światła dziennego
  • dostarczać do pomieszczeń powietrze niezbędne do prawidłowej wentylacji
  • zabezpieczać pomieszczenia przed niepożądaną ingerencją z zewnątrz
  • przenosić obciążenia pochodzące od sił działających na okno, oraz konstrukcję budynku.

Umiejętność doboru i określenia odpowiednich właściwości, jakie mają spełniać nasze przyszłe okna jest niezbędna aby zagwarantować długotrwałe, bezawaryjne i bezpieczne użytkowanie.

Każde okno aby zapewnić wymienione funkcje musi przez cały czas stawiać czoło wielu siłom:

  • siły uwarunkowane ruchami budowli
  • zmienna temperatura zewnętrzna, deszcz, wiatr, słońce, hałas
  • temperatura wewnątrz pomieszczeń, wilgotność
  • rozszerzalność termiczna okna
  • ciężar okna

Aby zachować swoje własności funkcjonalne, okno przez cały czas musi przeciwstawiać się tym siłom, jeżeli nie da rady, to musimy kupić nowe, lepsze okna.

Kolejnym nie do końca właściwym myśleniem, jest to że wszystkie okna np. Veka lub Aluplast są takie same, tak naprawdę to są tylko nazwy producenta profilu (długiej 6m. sztangi), a z tego profilu dopiero trzeba wyprodukować okno, przy użyciu dobrej jakości szkła, odpowiednich wzmocnień stalowych, zapewniających właściwą sztywność okien (na czym wielu producentów lubi oszczędzać), oraz dobrych, markowych okuć (a nie ich chińskich podróbek – o czym się oczywiście głośno nie mówi). Oczywiście wszystkie elementy składowe należy też odpowiednio połączyć w całość okna, na urządzeniach zapewniających spełnienie najwyższych standardów jakościowych i powtarzalności wysokiej jakości produktu, który musi długie lata spełniać swoje funkcje (a więc odpadają mali producenci, których każde okno jest wykonywane „jak wyjdzie – tak będzie, a następne może lepiej”). Z najlepszych surowców można zrobić okno dobre lub kiepskie, z surowców dość przeciętnych da się wyprodukować całkiem niezły produkt, lub nie nadający się do użytku wyrób okno podobny.

Na samym końcu pozostaje fachowy montaż, aby dobrych okien nie zepsuć nieprawidłowym montażem. Czasem spotykam ludzi którzy narzekają na jakieś okna, a gdy je oglądam, widzę że okna nie były takie złe, tylko zostały po prostu źle zamontowane. Należy upewnić się czy montażyści są wykwalifikowanymi, doświadczonymi fachowcami, a nie ludźmi „z łapanki”- bo trzeba montaż zrobić „a oni stali kiedyś obok montażysty to się znają” (co się często zdarza).

Jak widać wybór odpowiednich okien i usługi montażu nie jest sprawą prostą i należy rozważyć wszystkie aspekty, aby kupić „raz, a porządne” okna i nie denerwować się później że oknami wieje, czy coś się zepsuło, tylko cieszyć się z właściwie podjętej decyzji przez długie lata.

W razie pytań, służymy radą, posiadamy 10 lat doświadczeń w branży, oferujemy pewne i sprawdzone produkty, o naprawdę dobrym stosunku ceny do jakości.

Porady oraz wyjaśnienia dotyczące wyboru i eksploatacji okien PCV i drewnianych.

Dlaczego czasem powstaje pleśń lub grzyb wokół okien?

W przypadku nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia, wilgoć zawarta w powietrzu osadzać się może na zimnych ścianach (bardzo często pod oknami lub w miejscu styku okna ze ścianą). Stałe zawilgocenie ścian, murów będzie w związku z tym prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Okna PCV i nowoczesne okna drewniane w porównaniu do starych okien drewnianych są bardzo szczelne, dlatego należy stosować odpowiednie rozszczelnienie np. mikrowentylację, nawiewniki lub po prostu częste wietrzenie. Utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu może również pomóc w zmniejszeniu zawilgocenia pomieszczenia. Dodatkowo pomieszczenia o dużej wilgotności powietrza należy częściej wietrzyć aby nie powodować osadzania się wilgoci na ścianach. Rozwijające się w wilgotnym środowisku pleśnie i grzyby są szkodliwe dla zdrowia, a ich osuszanie i usuwaniu jest trudne i kosztowne.

Jak często powinno się wietrzyć pomieszczenia z nowoczesnymi oknami?

W pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych należy dwa razy dziennie dokonać całkowitej wymiany powietrza. Wentylacji pomieszczeń najlepiej dokonać poprzez gwałtowny przeciąg, otwierając na ok.15 minut dwa naprzeciwległe okna, drzwi. Jeśli jest to pomieszczenie mieszkalne, biurowe stale powinno być doprowadzone świeże powietrze np. dzięki funkcji mikrowentylacji standardowo montowanym w naszych oknach.

Przeglądy, regulacja, konserwacja

Zalecane jest konserwowanie okuć i uszczelek przynajmniej raz w roku. Okna PVC nie wymagają konserwacji przez malowanie czy lakierowanie, aczkolwiek należy zawsze dbać o utrzymanie okien w należytej czystości i dobrze funkcjonujących. Regulacja okien, jeśli jest potrzebna, jest prosta choć wymaga odrobinę doświadczenia i odpowiedniej ulotki opisującej czynności. Nie wymaga to zazwyczaj użycia specjalistycznych narzędzi. Okucia okienne należy co rok smarować preparatami na komponentach silikonowych, które zapobiegają suchemu tarciu i chronią przed korozją, można też zastosować np. biały smar maszynowy. Nie należy używać gęstych smarów typu towot.

Dlaczego na oknach skrapla się woda?

Zjawisko roszenia się szyb od strony wewnętrznej pomieszczeń jest zjawiskiem często występującym w okresie zimowym, szczególnie w łazience lub kuchni gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka (pranie, gotowanie, itp.) Dzieje się tak dlatego, że wilgotne gorące powietrze stykając się z zimną powierzchnią szyby oziębia się i zawarta w nim para wodna skrapla się, spływając po zimnej powierzchni.

Co robić?

  • Stosować wentylację (np. otwarcie okna, wentylacja mechaniczna, klimatyzacja).
  • Zainstalować szyby niskoemisyjne o współczynniku min. U=1,1 W/m2K ( u nas standard ) powodujące podniesienie temperatury wewnętrznej powierzchni szyby nawet o kilkanaście stopni, co znacznie opóźnia moment powstania zjawiska roszenia szyb.
  • Ograniczyć emisję pary wodnej w pomieszczeniach (np. przykrywanie gotujących się potraw, zasłony, kabiny prysznicowe).
  • Zainstalować i używać funkcje uchylania okna, mikrowentylacji, lub zastosować nawiewniki.

Czy i w jakim stopniu szyba powoduje, że okno jest bardziej energooszczędne?

Zastosowanie zwykłej szyby o współczynniku U=2.8 W/m2K nie jest polecane. Już od wielu lat stosowane są systemy szyb jednokomorowych (dwie szyby i ramka dystansowa, przestrzeń wypełniona np. argonem) o współczynniku min. U=1.1W/m2K. Coraz większą popularnością cieszą się szyby dwukomorowe (zestawy trzyszybowe), których współczynnik przenikania U zbliża się o współczynnika samej ściany. warto pomyśleć o takim zestawie. Szyba odgrywa kluczową rolę i wypełnia nawet do 80% całej powierzchni okna.

Czy białe okna PCV żółkną?

Stosowanie agresywnych środków do mycia zawierających związki zasadowe lub kwasowe może spowodować uszkodzenie powierzchni! Dlatego należy używać zwykłych, popularnych środków i przestrzegaj zaleceń podawanych przez producentów . Normy europejskie dopuszczają pod wpływem promieniowania ultrafioletowego zmianę barwy do 3 stopnia skali szarej (zgodnie z normą DIN 54001).

Czy okna plastikowe są lepsze od drewnianych?

Okna z PVC nie są ani lepsze ani gorsze, są inne i taka jest prawda. Okna plastikowe są całkowicie odporne na wilgoć, grzyby, pleśnie, szkodniki itd. Nie wymagają żmudnej konserwacji, drapania, malowania. Nie zmieniają barwy i kolorów przez wiele, lat. Okna PVC są nowoczesne i zasłużenie cieszą się dużą popularnością, może dlatego, że mają wielu swoich zwolenników i są również tańsze. Natomiast okna drewniane mimo pracochłonnej i drogiej konserwacji mają swoich miłośników przekonanych, że drewno jest najładniejszym i najlepszym materiałem na stolarkę okienną, są większą ozdobą wnętrza, jak meble.

Czy okna PCV są szkodliwe dla zdrowia?

Tworzywa PVC, z których wykonane są okna, według naukowców, można zaliczyć do grupy materiałów przyjaznych środowisku i człowiekowi. Tworzywo nas otacza i nie ma co z tego powodu robić jakiegoś niepotrzebnego zamieszania. Wszystkie okna muszą spełniać normy i również posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny.

Możliwe kształty okien.

Okna mogą mieć praktycznie każdy kształt od najpopularniejszych okien prostokątnych do bardzo wyszukanych okien okrągłych, o dowolnych kształtach, jedno i wieloelementowe, łuki, trójkąty, koła, owale, białe i kolorowe, w tym PCV drewnopodobne, ze szprosami i bez, oraz okna drewniane – retro.

Inne

Trwałość powłoki lakierniczej w oknach drewnianych zależy od stopnia zanieczyszczenia środowiska, w jakim stoi budynek.

Ramy okien drewnianych najlepiej myć np. wodnym roztworem delikatnego płynu do mycia naczyń, nie należy stosować do mycia ram płynów do szyb gdyż większość zawiera substancje (salmiak, amoniak) które mogą spowodować uszkodzenie powłoki lakierniczej.

Używamy określenia potocznego „okna PCV” pomimo iż prawidłowo powinno się używać nazwy PVC lub PCW, ale po prostu najczęściej mówi się „okna PCV”.

INSTRUKCJA OBSŁUGI I UŻYTKOWANIA OKIEN
MONTAŻ

  1. Wymiary otworu w murze powinny być tak dobrane aby możliwe było poprawne zamontowanie okna oraz zapewnienie odpowiednich warunków pracy wszystkich elementów okna (w związku z rozszerzalnością termiczną profili okiennych). Doboru wymiarów otworu okiennego należy dokonać zgodnie z powyższą tabelą:
    do 1,5 m min. 10 mm
    do 2,5 m min. 10 mm
    do 3,5 m min. 15 mm
    do 4,5 m 20 mm
  2. Montaż powinien być wykonany pomiędzy surową powierzchnią muru a ramą okienną
  3. Rozstaw kotew montażowych nie powinien przekraczać 700mm, natomiast odległość od brzegów okna oraz od osi słupków powinna być wynosić 100mm.
  4. Okno powinno być zamontowane pionowo z zachowaniem pionu i poziomu oraz wszystkich kątów wewnętrznych w ramie okna.
  5. Uszczelnienie szczeliny pomiędzy ramą okna a murem powinno być wykonane z zapewnieniem odpowiedniej izolacji termicznej i akustycznej okna oraz odporności na przenikanie wilgoci.
  6. Podczas wypełniania szczelin pianką montażową należy unikać nadmiernego wypełnienia szczeliny pianką, gdyż może to doprowadzić do wygięcia ramy okna. Zaleca się stosowanie pianek niskoprężnych.
  7. Po montażu i obróbce szczelin należy niezwłocznie usunąć taśmy ochronne z profili oraz oczyścić elementy okuć z zabrudzeń powstałych przy montażu.

CZYSZCZENIE I KONSERWACJA OKIEN PCV

  1. W celu zapewnienia poprawnego funkcjonowania okuć należy przynajmniej raz w roku smarować wszystkie elementy ruchome i miejsca współpracy elementów okucia olejem do konserwacji okuć. Stosowane środki pielęgnująco – czyszczące nie mogą naruszać powłoki antykorozyjnej okucia.
  2. Prace montażowo – naprawcze, tj. regulacja okuć (a w szczególności zawiasu narożnego i rozwórek), wymiana okuć zużytych lub uszkodzonych oraz zawieszenie lub wyjmowanie skrzydła z ościeżnicy powinien wykonywać fachowy personel.
  3. Wszystkie elementy okucia należy chronić przed zanieczyszczeniem oraz zamalowaniem podczas montażu i prac remontowych.
  4. Typowe zabrudzenia okien należy usuwać za pomocą łagodnego środka myjącego na bazie mydła. Sposoby usuwania często spotykanych zabrudzeń podano w poniższej tabeli.
Rodzaj zabrudzenia 1 2 3 4 5
Ściery aluminium +
Bitum +
Ołówek +
Farba dyspersyjna +
Pisak +
Tłuszcze organiczne +
Tłuszcze nieorganiczne +
Gips +
Guma +
Olej opałowy +
Bejca do drewna +
Impregnat do drewna +
Zaprawa wapienna +
Kit +
Klej +
Kit z oleju lnianego +
Długopis +
Lakier (nitro) +
Kredka olejna +
Lakier olejny +
Rdza +
Sadza +
Salmiak +
Kreda do tablicy +
Zaprawa cementowa +
Wosk (świeca, kreda
woskowa, pasta itp.)
+ +
  1. Usunąć półtwardą szpachlą i wytrzeć na sucho
  2. Zetrzeć na sucho szmatką
  3. Zmyć wodą
  4. Zmyć nie rysującym powierzchni środkiem piorącym lub czyszczącym
  5. Usunąć chemicznymi środkami i polerskimi

PORADY PRZY WYMIANIE OKIEN, DRZWI ,BRAM GARAŻOWYCH

W przypadku wymiany okien pamiętać należy o dopełnieniu formalności prawnych, zgłoszeniu tego faktu do odpowiednich organów a zwłaszcza w obiektach będących pod ochroną Konserwatora Zabytów uwzględnić pierwotny kształt,kolor i rodzaj stolarki

  1. nowe okna mogą mieć wiele innych funkcji niż stare
    – stopniowanie uchyłu pozwala w różnym stopniu odchylać okno
    – wydłużoną klamkę- dla osób mających problem z ciężko pracującym okuciem(osoby starsze,dzieci)
    – hamulec rozwarcia (okno może zatrzymać się przed jakimś stałym elementem który mógł by je uszkodzić, bąz zablokować w dowolnie wybranej pozycji
    – zatrzask balkonowy- pozwala zatrzasnąć się na balkonie nie wychładzając pomieszczenia
    – klamka z kluczykiem czy przyciskiem chroni przed złodziejem pozwala zabezpieczyć przed samodzielnym wyjściem dziecka na balkon
    – klamka montowana pozwala osobie niepełnosprawnej na wózku inwalidzkim samodzielne uchylanie okna z niskiej pozycji
    – hau tał -czyli mechanizm sterujący uchyłem okna zamontowanego wysoko z normalnej pozycji człowieka
    – klamka obustronna – można dowolnie zamykać i otwierać z obu stron drzwi balkonowe dodatkowo zabezpieczona wkładką
    – szkło dźwiękochłonne dla osób mieszkających przy hałaśliwych ciągach komunikacyjnych
    – szkło antywłamaniowe -należy stosować wraz z okuciami anty włamaniowymi
    – balkony przesuwne – aby łatwo się przesuwały i domykały należy zastosować wspomaganie ułatwiające ich użytkowanie
  2. nowe drzwi wewnętrzne
    – montowane pomiędzy kotłownią a pomieszczeniem mieszkalnym powinny być przeciwpożarowe odpowiednio zamontowane i mięć na to odpowiednią dokumentacje
    – montowane na stare ościeżnice mogą nie pasować i źle się domykać
    – skracanie bez utraty gwaranci tylko do 5cm.(możliwe większe ale indywidualnie w zależności od produktu
    – drzwi z litego drzewa mogą mieć różne odcienie barwy na poszczególnych skrzydłach, ościeżnicach czy opaskach i nie jest to wadą a dodaje uroku i niepowtarzalności
    – nie mogą być montowane blisko źródeł ciepła
  3. nowe drzwi wejściowe- mogą być anty włamaniowe i spełniać wymogi ubezpieczyciela pozwalające obniżyć składkę ubezpieczeniową
  4. wyrywane stare metalowe ościeżnice okien drzwi czy bram uszkadzają znacznie wykończenie ściany znajdujące się w obrębie danej stolarki i trzeba to łączyć az większym remontem lub naszym dodatkowym wykończeniem
  5. parapety wewnętrzne – możemy wykonać w dziesiątkach wybarwień
    – kształty wyoblone skośne bądź z otworami wewnętrznymi
    – wykonując parapet możemy wykonać identyczne blaty kuchenne czy obudowę kominka
    – wykonujemy nietypowe kształty parapetów według szablonu np. w wykuszach
  6. rolety wewnętrzne czy żaluzje montowane w dniu montażu okien są o połowę taniej bo unikamy dodatkowych kosztów transportu
copyright © Okna Marplast Strony internetowe